Wizyta gości z USA

You stood where your families stood

You saw the sights that they saw

25 października 2023 r. naszą szkołę odwiedziła 14 osobowa grupa gości z USA, wśród których 7 osób to potomkowie byłych rodzin żydowskich mieszkających kiedyś w Sochocinie (Sean Joyce, Michael Joyce, Felice Joyce, Cullen Taub, Michael Taub, Lili Garfinkel and oraz Alice Goodstein- Bailes).

Gości serdecznie powitała p. Dyrektor Beata-Grabarczyk–Tomaszewicz, która podkreśliła, że są  zawsze mile widziani w progach naszej szkoły.

W trakcie spotkania można było obejrzeć dwie wystawy zatytułowane: „Tu jeszcze widać blask szabasowych świec” oraz „Żyli wśród nas” prezentujące życie społeczności żydowskiej mieszkającej w Sochocinie. Pani Alice Goodstein,  krewna pisarki – Rosalyn Schanzer,  przybliżyła wszystkim treść książki: „Escaping to America” opowiadającej o niezwykle trudnej ucieczce jej rodziny z Sochocina do Ameryki. Książkę można było obejrzeć podczas spotkania.

Szczególnie ciekawym punktem programu była możliwość wglądu do arkuszy ocen w księgach z lat przedwojennych, w których widnieją nazwiska osób wyznania mojżeszowego. Rozmawiano zarówno o istnieniu siedmioletniej  szkoły publicznej, do której uczęszczały dzieci polskie jak i żydowskie oraz o szkole hebrajskiej.

Na zakończenie udaliśmy się na cmentarz wraz z trzyosobową delegacją uczniów. Przy płycie upamiętniającej Żydów z Sochocina, zapalono znicz i złożono kwiaty.

Wizyta była niezwykłym przeżyciem dla gości. Dla nas to ogromny zaszczyt, że mogliśmy oddać hołd  zarówno umarłym, jak i ocalałym z Holocaustu. Kolejna wizyta odbędzie się w marcu.

Poprzedni artykułWycieczka do Dyniolandu
Następny artykułDzień Sochocina