Twierdza Modlin zdobyta

1 października odbyła się pierwsza wspólna wycieczka klasy 5a i 5b. Miała ona charakter integracyjny i edukacyjny. Wyjazdowi piątoklasistów pod opieką nauczycieli do Twierdzy Modlin przyświecały wartości tj.: PATRIOTYZM, DOBRO, PRAWDA, SPRAWIEDLIWOŚĆ.

Twierdza Modlin  powstała ze względu na szczególne położenie u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry, decyzję o budowie twierdzy podjął sam Napoleon Bonaparte w grudniu 1806 r. Fortyfikacja broniła się kilka razy w historii swojego istnienia. Ostatnie walki miały miejsce w czasie wojny obronnej w 1939 r. Od 11 września, przez 18 dni walczyli polscy żołnierze w całkowitym osamotnieniu, dając tym samym przykład wielkiego męstwa. Skapitulowali głównie z powodu wyczerpania się amunicji, medykamentów i żywności. W obronie Modlina straciło życie ponad 2000 żołnierzy polskich. 

Pierwszym punktem zwiedzania był Cmentarz wojenny w Twierdzy Modlin, który został założony w okresie wojen napoleońskich. Pierwszymi tutaj pochowanymi była załoga, która broniła Modlina w 1813 roku. W czasie I wojny światowej na cmentarzu grzebano poległych żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej, w tym Polaków, którzy zginęli, walcząc w mundurach armii zaborczych. W 1920 roku w tym miejscu na wieczny spoczynek udali się żołnierze wojny polsko-bolszewickiej, a także ci, którzy zmarli w szpitalu wojskowym w Modlinie. Tutaj pochowani zostali również obrońcy Twierdzy Modlin z 1939 roku, a także żołnierze niemieccy z 1939-1944. Cmentarz wojskowy w Twierdzy Modlin został wpisany do rejestru zabytków.

Kolejnym punktem pobytu w Twierdzy Modlin była wieża Tatarska zwana również Czerwoną powstała w okresie rosyjskiej rozbudowy twierdzy w latach 1832 – 1841 r. Przed wejściem na wieżę uczniowie poznali ciekawą historię małego niedźwiadka polarnego nazwanego przez polskich żołnierzy Baśką Murmańską. (Więcej informacji o Baśce na stronie http://www.baskamurmanska.pl/historia-baski-murmanskiej/) Następnie uczestnicy wycieczki pokonali wiele schodów okazałej wieży, która niegdyś pełniła funkcję obserwacyjną i komunikacyjną. Licząc od przyziemia koszar – taras dolny (niższy) znajduje się na wysokości 18 m, taras górny na wysokości 29 m, a wraz z nadbudówką osłaniającą ostatni ciąg schodów wieża ma 31,6 m wysokości. Z tarasu roztacza się piękna panorama okolic Modlina, przy dobrej widoczności można nawet zobaczyć charakterystyczne budowle Warszawy.

Następnie po obejrzeniu czołgu i innych pojazdów wojskowych oraz  robieniu zdjęć pamiątkowych piątoklasiści udali się zwiedzić mroczne i zimne kazamaty lunety tzw. schronu „płk Piętki”, wybudowane przez Rosjan w latach 1832-1841r., wysunięte są na przedpole twierdzy. Schron pokryty jest wałem ziemnym. Z lunety wychodziły na przedpole chodniki podziemne tzw. chodniki kontrminowe o długości ok. 60-70 m. Chodniki zakończone są owalną komorą, zwaną piecem minerskim. Strop chodnika ukryty jest pod powierzchnią ziemi ok. 4 m. Komory fortyfikacji są zimowym schronieniem maleńkich nietoperzy, które wywołały ogromne zainteresowanie piątoklasistów.

Zwiedzanie Twierdzy Modlin dostarczyło wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i mimo napiętego programu piątoklasiści miło spędzili czas w wyjątkowo atrakcyjnym miejscu, które jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce i w Europie, porównać ją można jedynie z francuską Twierdzą Verdun.

Poprzedni artykułEuropejski Dzień Języków Obcych
Następny artykułWycieczka do FRAJDALANDII