„Znając języki wszędzie czujesz się jak u siebie w domu”

Edmund de Waal

26 września co roku obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. W naszej szkole również uczciliśmy ten dzień. Uczniowie klas IV- VIII zaangażowali się w realizację projektu „Poznajemy kraje europejskie”, którego celem było przybliżenie wszystkim uczniom różnorodności kulturowej państw europejskich. Każda klasa zbierała informacje na temat jednego wylosowanego wcześniej kraju. Następnie efekty swoich poszukiwań zamieszczała na plakatach będących wizytówką i promocją danego państwa. W ten sposób powstała wystawa, która stała się naszą szkolną wikipedią na temat kultury, zwyczajów i historii krajów europejskich.

Jak zawsze ogromną popularnością cieszyły się „Łamigłówki językowe”, które odbyły się 28 września. Konkurs przebiegał pod czujnym okiem nauczycieli języków obcych a w ich przeprowadzenie zaangażowali się uczniowie klas ósmych i siódmych. Każdy uczestnik konkursu mógł sprawdzić swoje umiejętności językowe w trzech językach nauczanych w naszej szkole: angielskim, niemieckim i rosyjskim. Nagrodą za rozwikłanie językowej łamigłówki były dodatkowe „n”, czyli możliwość zgłoszenia nieprzygotowania do lekcji z wybranego języka obcego.  Nasi uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami językowymi i chętnie rozwiązywali przygotowane dla nich krzyżówki i  zagadki.

Dzień ten pozwolił zwrócić uwagę na różnorodność językową oraz kulturową państw europejskich jako wartości, które powinniśmy pielęgnować i dzięki którym możemy osiągnąć większe zrozumienie między narodami. Niewątpliwie ten wyjątkowy dzień zachęcił również wielu uczniów do nauki języków obcych przez całe życie , nie tylko w toku edukacji ale też poza nim – na potrzeby kariery zawodowej, udziału w wymianie międzynarodowej czy też dla własnej przyjemności. Dlatego bardzo mocno zachęcamy do pogłębiania swoich umiejętności językowych i trzymamy za wszystkich kciuki.

Niech przyświeca Wam myśl: „Znajomość języka jest kluczem ku mądrości” Roger Bacon

Organizatorzy ZJO

Poprzedni artykułW SZKOLE JEST WESOŁO