Tu jest Europa

Drodzy Uczniowie, Drodzy Rodzice!

9 maja obchodziliśmy Dzień Europy – rocznicę podpisania historycznej Deklaracji Schumana w 1950 roku, która rozpoczęła integrację w Europie po II Wojnie Światowej. Chcielibyśmy z tej okazji zachęcić Was do zapoznania się  z tematyką integracji europejskiej a także pokazania obecności Europy w przestrzeni publicznej Waszej miejscowości.

Czym jest dzisiaj Europa? Grupą wolontariuszy z różnych krajów Europy, którzy przez okres kilku miesięcy działają w placówkach edukacyjnych w Polsce, nagrali filmy, w których odpowiadają na pytania, co dla nich znaczy Europa i Unia Europejska, przed jakimi wyzwaniami dzisiaj stoi, jak wyobrażają sobie Unię w 2050 roku i czego jej życzą. Jakie znaczenie dla Nas ma przynależność do społeczności europejskiej i jak wyobrażacie sobie jej rozwój?

Pokażcie na terenie Waszej miejscowości, że tu jest Europa – że Europa jest w całej Polsce, że dla wszystkich nas Europa i europejskie wartości są ważne. Chodzi o to, aby symbole europejskie były obecne na naszych ulicach czy skwerach. Możecie np. ułożyć napis EUROPA, narysować coś na chodniku kredą albo zorganizować spontaniczny happening – tu rządzi wyobraźnia Waszej grupy. Koniecznie zróbcie zdjęcie albo krótki filmik, wrzućcie na Instagrama, Facebooka albo Twittera z hashtagiem    #tujestEuropa  i oznaczcie Fundację Schumana. Udostępnimy Wasze zdjęcia na naszych profilach w mediach społecznościowych.

Opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego

Film 1 – Czym jest dla Ciebie Europa?

 Film   2 – Jakie Twoim zdaniem są 3 największe wyzwania w Europie?

https://www.youtube.com/watch?v=rxeSdc0uMyA

Film 3 – Jak Twoim zdaniem będzie wyglądała integracja europejska w 2050 roku?

https://www.youtube.com/watch?v=6EqZDBGWLmU 

Film 4 – Czego życzysz Unii Europejskiej z okazji Dnia Europy?

https://www.youtube.com/watch?v=3VhqBXQAEQU