Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„Rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewolweryzował rewolwer rozrewolweryzowanego rewolwerowca” – takie i jeszcze trudniejsze zdania można było usłyszeć 21 lutego w naszej szkole. W tym dniu obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące. W tym dniu nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej  przygotowały dla swoich uczniów różne atrakcje – gry i zabawy językowe. W programie były: kalambury, wykreślanki, labirynty, zadania ortograficzne, palindromy i ulubione przez uczniów łamańce językowe. Uczniowie klas pierwszych z użyciem tablicy interaktywnej układali słowa, zdania, głoskowali oraz wykinywali szereg innych ćwiczeń związanych z naszym narodowym językiem. Dzieci z klas I – III z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowały i pięknie recytowały wiersze rodzimych autorów. W klasach III a, III b oraz w  II a odbył się klasowy konkurs recytatorski, w którym I miejsce zdobyły następujące osoby:  Lena Łukasiak – III a,  Maja Jasińska – III a, Kornel Szczepankowski – III a, Lena Grosz – II a, Aleksandra Nowakowska – II a, Jakub Podgórski – II a, Maja Rojewska – II a, Nikola Jędrzejczyk – III b, Zuzanna Gortat – III b, Adrian Kmieciński – III b, Łukasz Szadkowski – III b, Julian Świeżawski – III b . Pozostali uczniowie zostali wyróżnieni. W klasie II b oraz klasach I a i I b dzieci także miały możliwość zaprezentowania swoich talentów recytatorskich. Wszystkie dzieci, które wyrecytowały wiersz otrzymały dyplomy i oceny celujące z języka polskiego.

Warto podkreślić, że kształtowanie kompetencji językowych uczniów, w tym umiejętności  poprawnego komunikowania się w języku polskim, jest jedną z najważniejszych umiejętności w zakresie kształcenia ogólnego w szkole podstawowej. Równie ważne jest rozumienie kulturowej i językowej różnorodności w Europie i w innych regionach świata oraz konieczność jej zachowania. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego, szczególnie narażonego na zapożyczenia z innych języków. Promujmy więc poprawne posługiwanie się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Poprzedni artykułDzień Bezpiecznego Internetu
Następny artykułRegulamin konkursu poetyckiego na napisanie i recytację wiersza nawiązującego do nazwy „Guzikowa Kraina”