„…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.
No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?…”
Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby π, dlatego 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.
Dla tych, którzy nadal nie wiedzą – liczba π zwana także ludolfiną, to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się π jako 3,14 , ale liczba π ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa.
14 marca uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty promujące „Dzień Liczby π”, rozwiązując testy wiedzy, przystąpili też do quizu na Kahoocie, tworzyli piematy, czyli wiersze, w których liczba liter w poszczególnych wyrazach odpowiadała kolejnym cyfrom rozwinięcia liczby π. Podczas obchodów dnia liczby π uczniowie zapoznali się z ważnymi informacjami i ciekawostkami na temat liczby π. Przekonali się również wykonując eksperyment, że liczba π to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy . W tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie. Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia!
W ramach obchodów dnia liczby π, rozstrzygnięty został też konkurs dla uczniów klas czwartych „Mistrz rachunków pamięciowych”.
Mistrzem rachunków został Karol Szymański z klasy 4a
Tytuł Wicemistrza zdobył Wiktor Komarowski z klasy 4b
Tytuł II Wicemistrza zdobył Aleksander Kołodziejski z klasy 4a
Święto liczby π, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale przede wszystkim był to dzień dobrej zabawy i pozytywnych emocji zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.
Jeszcze raz gratulujemy mistrzom matematycznych rachunków i wszystkim, którzy mieli udział w obchodach tego ekscytującego święta.
Nauczyciele matematyki