Teatr Maska i warsztaty ze specjalistami – czwartek 22 lutego 2024 r.
Wczesnym rankiem, około 08:15, uczniowie klas 4-8 oglądali spektakl profilaktyczny przygotowany przez Teatr Maska, pt: „ Z pamiętnika kujonki”. Sztuka poruszała problem hejtu w realnym świecie oraz w internecie. „Pokazała” młodym ludziom, co się dzieje, kiedy nie liczą się z uczuciami innych, nie szanują i nie akceptują kolegów, koleżanek. Na pewno przedstawienie skłoniło uczniów do wyciągnięcia odpowiednich wniosków i pozytywnych przemyśleń.
Uczniowie klas I-III oglądali inny spektakl teatralny pt; „Miś marzy skrycie o przyjacielu celebrycie” przygotowany również przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska”. Uczniowie z zachwytem oglądali przedstawienie, repertuar był dostosowany do wieku widzów. Miał za zadanie przekazać dzieciom, co się stanie kiedy pod wpływem zafascynowania, chwilowego zauroczenia „znaną osobą” zapominamy o osobach nam najbliższych. Czy przyjaciel celebryta, to prawdziwy przyjaciel?
Oba przedstawienia zostały sfinansowane ze środków Miejsko – Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sochocinie.
Podczas zajęć w świetlicy pani Katarzyna Wieczerzak przeprowadziła spotkanie z uczniami klas czwartych na temat marzeń, wykorzystując przygotowaną prezentację. Zwróciła uwagę uczniów, że warto marzyć nawet o drobnych sukcesach, np.; dobra ocena z przedmiotu, który dla nas jest trudny. Ważna jest motywacja i dążenie do sukcesu, marzenia. Warto marzyć i dać coś z siebie, więcej pracować, by osiągnąć np. lepsze wyniki z matematyki.
Nasze marzenia nie muszą być „wielkie”, kiedy spełniają się nawet te małe marzenia, mamy powód do radości i świętowania.
W tym dniu odbyły się również bardzo interesujące spotkania warsztatowe.
W klasach szóstych takie spotkanie poprowadziła pani Izabela Gajewska – Piaskowska, nasz szkolny pedagog specjalny. Prelekcja pt.: „Pozytywne myślenie o sobie i traktowanie siebie z szacunkiem” oraz współpraca w grupie klasowej jest nieodzownym elementem integracji klasowej. To spotkanie uświadomiło uczniom jak pozytywne myślenie wpływa na nasz codzienny nastrój i relacje z innymi.
Klasy siódme i klasa ósma uczestniczyły w spotkaniu z terapeutą Pracowni Profilaktyki i Terapii Uzależnień panem Leszkiem Wróblewskim. Spotkanie dotyczyło problemu Depresji. Jak rozpoznać niepokojące objawy u siebie, innych bliskich osób, jak pomóc i w jaki sposób podjąć się leczenia? Uczniowie byli zadowoleni z spotkania, aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali mnóstwo pytań prowadzącemu spotkanie. Data tego spotkania nie była przypadkowa, ponieważ 23.02.2024 r. obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją.
- Pamiętajmy!
- Depresja jest chorobą którą, należy leczyć.
- Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważasz u siebie objawy depresji.
- Zrozum i naucz się wspierać osoby w depresji z twojego najbliższego otoczenia.
- Leczenie depresji powinno się rozpocząć jak najszybciej, pozwala to osiągnąć lepszy rezultat.