Vini, vidi… śladami polskich zwycięstw

Dnia 7 października 2022 roku r. uczniowie z klas czwartych naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Malborka. Zwiedzili tam zamek gotycki, wzniesiony w kilku etapach, od 1280 r. do połowy XV wieku, przez zakon krzyżacki, którego pełna nazwa brzmi: Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Zamek ten jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno –  rezydencyjnej w Europie. Uczniowie poznali historię zamku opowiedzianą przez pana przewodnika i obejrzeli, m.in. Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny i z kaplicą grobową św. Anny, Zamek Średni z Wielką Komturią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim i Zimowym oraz Zamek Niski  z kaplicą św.Wawrzyńca.
Po zwiedzeniu zamku w Malborku uczniowie udali się miejscowości Grunwald, gdzie obejrzeli  nowo otwarty gmach muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Nowa wystawa została zaplanowana tak, aby nie tylko pokazać największą średniowieczną bitwę z 1410 roku, ale też wyjaśnić to, co działo się przed samą bitwą i tuż po niej. Widoczny jest również współczesny trend dotyczący muzeów, czyli łączenie historii z nowymi technologiami. W nowym gmachu muzeum jest też sala rycerska, w której nawet zimą mogą pojedynkować się rycerze.

Wyprawa do malborskiej warowni  i muzeum w Grunwaldzie okazała się wspaniałą i niepowtarzalną lekcją historii, ponieważ są to miejsca na świecie, gdzie naprawdę można poczuć średniowieczną atmosferę, a nawet spotkać ducha rycerza!

Poprzedni artykułŚwiatowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Następny artykułHistoria magistra vitae est