Historia magistra vitae est

Starą łacińską maksymą rozpoczął się spektakl  ”Legendy Orła Białego”, który obejrzeli uczniowie klas VIII w płońskim MCK i Sz, 10.10.2022 r. To spotkanie z widzami przyniosło młodym odbiorcom wiedzę o początkach państwowości polskiej zawartą w faktach historycznych, kronikach, podaniach i legendach. Podstawą tworzenia narodowości jest swoista dla każdej nacji mitologia. To dobro wspólne, które utrwala w ludziach poczucie więzi, podtrzymuje na duchu w chwilach próby, buduje świadomość o dawnej wielkości i szczytnych tradycjach, tworzy wspólnotę „małych ojczyzn”. 

Sceniczni bohaterowie- bracia zakonni: Anonimus, Zenobiusz, Agapius podejmują się trudu spisania najstarszych dziejów Polski. Opuszczają mury klasztoru i na łodzi zamierzają dotrzeć do źródeł najbardziej polskiej rzeki – Wisły. Płynąć pod prąd, płyną w swej pisanej kronice do źródeł czasu. I tu okazuje się, że to ambitne zadanie spisania naszych dziejów u ich zarania, jest nie tylko trudne, ale przynosi wiele zaskakujących zdarzeń. Prawda historyczna, poparta datami, miesza się z tym wszystkim, co przenosi ludzka pamięć, ludowa opowieść. Ów rejs do początków państwa polskiego rozpoczyna się w mitycznym czasie, kiedy na prastarych ziemiach polskich rządziły bóstwa pogańskie, trwa poprzez opowieść o legendarnych braciach: Lechu, Czechu i Rusie, a także o Popielu, Piaście, chrzcie Mieszka, smoku wawelskim, Wandzie, a kończy się koronacją Bolesława Chrobrego. Na oczach widzów, a także z udziałem widzów (postrzyżyny Ziemowita, koronacja Bolesława Chrobrego) konstytuuje się nasz byt narodowy.”  

Spektakl pokazał proces budowania poczucia wspólnoty narodowej poprzez  ukazanie transformacji obyczajowej od społeczeństwa pogańskiego do humanistycznego katolicyzmu z podkreśleniem pojęcia tolerancji. Ciekawie stylizowany język z elementami archaizmów, konsekwentne stosowanie metody ”teatru w teatrze”, klasyczne dla wzorów epoki kostiumy, rekwizyty, wartka akcja, niewątpliwie sprawiły, że przedstawienie w wykonaniu młodych aktorów Katolickiego Teatru Edukacji mogło się podobać. 

„Legendy Orła Białego” to nie tylko odpowiedź na pytanie: ”kto ty jesteś…?” To także przesłanie o tym, jak my, Polacy rozumiemy pojęcie dobra i zła. To drogowskaz dla tych, którym z racji wieku dane jest poznawanie trudnej, współczesnej rzeczywistości i którzy muszą szukać w niej swojego miejsca. 

Poprzedni artykułVini, vidi… śladami polskich zwycięstw
Następny artykułŁódź- miasto przemysłu…