Saperzy w naszej szkole.

Mjr Henryk Sucharski – patron naszej szkoły był dowódcą bohaterów z Westerplatte podczas II Wojny Światowej. O jego odwadze i bohaterskich działaniach opowiedzieli nam żołnierze z jednostki 2189 II Mazowieckiego Pułku Saperów, którzy w dniu 22 września odwiedzili dzieci z edukacji wczesnoszkolnej.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak postępować w przypadku znalezienia nieznanego im niebezpiecznego przedmiotu. W trakcie lekcji z saperami uczniowie mieli możliwość obejrzenia przedmiotów militarnych typu granat, bomba, zapalnik oraz przyjrzeli się pracy sapera. Żołnierze przywieźli również kompletny strój saperski, który w pełnym rynsztunku waży prawie 60 kg. Zaprezentowali również wykrywacz metali, którym posługują się w pracach poszukiwawczych oraz robota, który pomaga w rozpoznaniu niezidentyfikowanych ładunków. Dzieci mogły obejrzeć bojowy wóz saperski, który wykorzystywany jest do zadań specjalnych. Miały również możliwość poznać i pogłaskać psa, który pomaga saperom w ich codziennej pracy. Chętni uczniowie mogli założyć specjalistyczną kamizelkę i hełm, wziąć do ręki rozbrojoną minę przeciwpancerną i granat.

Spotkanie z saperami zrobiło na dzieciach duże wrażenie. Miejmy nadzieję że niebezpieczne pozostałości po wojnie (wszelkie niewypały, niewybuchy), uczniowie będą oglądać tylko w muzeach lub podczas wystaw i pikników militarnych.

Jednym z saperów był absolwent naszej szkoły pan Piotr Goszczyński, który opowiedział dzieciom o latach spędzonych w szkole w Sochocinie. Spotkanie z żołnierzami nawiązywało do obchodów 90 lecia powstania naszej szkoły.

Bardzo dziękujemy Gościom za profesjonalizm i zaangażowanie w szerzenie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Poprzedni artykułOD PRZESZŁOŚCI DO TERAŹNIEJSZOŚCI – wywiad z absolwentem
Następny artykułPierwszy Dzień Jesieni w klasach I-III