Potyczki bibliofilskie 2022

29 kwietnia bieżącego roku w Szkole Podstawowej w Sochocinie odbyła się II edycja konkursu czytelniczego pod nazwą Potyczki bibliofilskie. Złota myśl Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie” przyświeca naszemu konkursowi.  Brali w nim udział uczniowie z klas VI-VIII. Zawodnicy rywalizowali w sześciu 3 osobowych drużynach, a w skład każdego zespołu, po uprzednim losowaniu, wszedł reprezentant klasy 6, 7 i 8. Celem tego szkolnego konkursu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do poznawania polskiej i światowej literatury pięknej, pogłębiania szeroko pojętej wiedzy na temat czytelnictwa, poszerzania i sprawdzenia posiadanych zasobów informacji w formie  zabawy i zdrowej rywalizacji.  Przebieg konkursu nadzorowało szanowne jury w składzie: dyrektor szkoły pani Beata Grabarczyk-Tomaszewicz, bibliotekarka – pani Elżbieta Kupniewska-Makówka, opiekun świetlicy – pani Monika Pniewska i polonistka – pani Katarzyna Giranowska-Kopeć. W opracowanie scenariusza, zadań i materiałów do poszczególnych konkurencji zaangażowani byli uczestnicy zajęć literacko-językowych z klasy VII a „Dziennikarze przyszłości” oraz członkowie Aktywu bibliotecznego z kl. VII a i VII c.

Potyczki bibliofilskie składały się z IX rund. W rundzie I drużyny „na rozgrzewkę” zostali poproszeni o napisanie krótkiego wiersza o naszej szkolnej bibliotece. A oto twórczość zwycięskiej  drużyny:

„W naszej szkolnej bibliotece książki wypożycza się,

 Trzeba biec tam, moi mili, nie czekajcie ani chwili

Wielka wiedza na Was czeka, bo to w końcu BIBLIOTEKA”

W rundzie II zespoły uczniowskie miały za zadanie uzupełnić luki w znanej fraszce Jana Kochanowskiego „Na zdrowie”.  Wybór tekstu poetyckiego  i „słowa – klucze” nawiązywały do wartości określonych w polityce oświatowej na rok 2021/2022, a mianowicie: zdrowie, prawda, dobro, szlachetność.

W kolejnej konkurencji sprawdzana była znajomość autorów i tytułów książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dwie drużyny poradziły sobie z tym zadaniem celująco. Wyniki z rundy III zasadniczo zmieniły „układ sił” w 6 współrywalizujących zespołach.

Runda IV polegała na chronologicznym ułożeniu elementów rozsypanki, zawierającej informacje o polskich noblistach. Plejada wybitnych Polaków-noblistów zdobi ścianę naszej  odnowionej biblioteki szkolnej.

Runda V to zabawa puzzlami. Drużyny układały portret pani Olgi Tokarczuk, naszej ostatniej noblistki i wymagało nie lada spostrzegawczości i sprytu.

Konkurencja VI była prosta i polegała na odszyfrowaniu rebusu; rozwiązanie to „lampa Łukasiewicza” czyli wynalazek i jego twórca, a właśnie 2022 został nazwany rokiem Ignacego Łukasiewicza.

Kolejna runda związana była z pięknym cytatem, który należało ułożyć z oddzielnych elementów. Nie wszystkim zespołom udało się wykonać to zadanie w 100%.  „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”. Zapewne każdy „mól książkowy” przyzna rację Kartezjuszowi.

Runda VIII to gra learningowa pt. „Czy znasz te pojęcia?” Zadaniem zespołów było poprawne połączenie pojęcia z jego opisem. Znalazły się tu takie hasła jak: E-book, Prasa, Sleveface, Ekslibris, Multimedia, Biblioterapia.

Do  ostatniej konkurencji drużyny były zobligowane przygotować 1 telefon do gry Kahoot. Autorką gry jak i całej konkursowej prezentacji multimedialnej była Magdalena Jankiewicz –liderka Aktywu bibliotecznego z kl. VII c. Zespoły odpowiadały na pytania wielokrotnego wyboru, np. co oznacza słowo manuskrypt, kto jest patronem Dnia Książki i Praw Autorskich, kiedy odchodzimy to święto i jaki kwiat był wręczany, w grze znalazły się również związki frazeologiczne i powiedzenia- biały kruk i czytać w kimś jak w otwartej księdze.

Po zsumowaniu wyników okazało się, że jest remis. Dwa zespoły 2 i 4 mają po 40 punktów. A zatem czas na dogrywkę. Zadaniem tych drużyn było wypisanie asocjacji do pytania „ Co daje nam CZYTANIE? ”Czas wykonania zadania był ograniczony. Lepiej z tym poleceniem poradziła sobie drużyna 4 i zajęła III  miejsce w Potyczkach.

Na konkursowym  podium znalazły  się następujące drużyny:

I MIEJSCE –DRUŻYNA 6 – KRYSTIAN KOSOBUDZKI VI A, ANNA SZCZEPAŃSKA VII C, JAKUB KARABIN VIII B

II MIEJSCE-DRUŻYNA 1-MATYLDA ZDUN-SADOWSKA VI A, AMELIA KOWALSKA VII C, KAJA KAŹMIERSKA VIII C

III MIEJSCE-DRUŻYNA 4-MARTA OPORSKA VI A, AMELIA OSTASZEWSKA VII A, KAMILA RUTKOWSKA VIII A

Pani dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody książkowe laureatom Potyczek Bibliofilskich 2022. Były to  piękne  i ciekawe woluminy zakupione w ramach dotacji NPRC I oznaczone pieczęcią z logotypem NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA.

Mamy nadzieję, że nasze POTYCZKI BIBLIOFILSKIE  pokazały wam, jak ważna jest wiedza z zakresu czytelnictwa i zachęcił do pogłębiania jej. Gratulujemy zwycięzcom i wierzymy, że konkurs spełnił wasze oczekiwania.  Nie tylko dobrze się bawiliście, ale również mogliście wykazać się wiedzą  oraz nauczyć się wielu nowych pojęć, niezbędnych dla prawdziwego erudyty. Zachęcamy do czytania, a do współzawodnictwa w Potyczkach zapraszamy za rok!

Poprzedni artykułSpotkanie ze Strzelcem…
Następny artykuł„Książki, które odmieniły moje życie”