„Mistrz Ortografii 2021”

Nowo wybrana, czy nowowybrana; jasnozielony czy jasno-zielony; Lublinianka czy lublinianka – z takimi i innymi dylematami ortograficznymi musieli zmierzyć się  w dniu 24 .03.2021 r. uczniowie klas siódmych.

Organizatorem XIII edycji Miejskiego Konkursu Ortograficznego” Mistrz Ortografii 2021” o zasięgu powiatowym i polonijnym jest tradycyjnie Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku.

Cele konkursu to przede wszystkim:

1. Stosowanie innowacyjnych przedsięwzięć służących podnoszeniu kultury języka polskiego, w tym poprawności ortograficznej.
  • Pobudzanie zainteresowania poprawnością językową poprzez przygotowanie uczniów do konkursu.
  • Zachęcanie do udziału większej liczby dzieci i stwarzanie im płaszczyzny rywalizacji między poszczególnymi szkołami i uczniami

W eliminacjach szkolnych wzięli udział uczniowie klasy VII a, VII b, VII c. Rozwiązywali oni test ortograficzny składający się z 15 poleceń o różnym poziomie trudności. Największy problem sprawiło rozwiązującym sformułowanie reguły ortograficznej, mimo że wyrazy w poprzednim zadaniu zostały zapisane poprawnie. Kłopot sprawiło im także wyszukanie w tekście błędnie zapisanych wyrazów. Świetnie natomiast poradzili sobie z tworzeniem części mowy w określonej formie gramatycznej i układaniem zdań z nowo utworzonym wyrazem.

Do etapu II zakwalifikowały się: Julia Sadowska kl. VII c oraz Nikola Bilińska kl. VII a.

24 marca 2021 roku w szkolnych eliminacjach Miejskiego Konkursu Ortograficznego klas III ,,Mistrz Ortografii 2021″ o zasięgu powiatowym i polonijnym brali udział uczniowie klasy III a i III b. Podobnie jak ich starsi koledzy z klas VII, oni również rozwiązywali test ortograficzny złożony z 14 zadań.

Do II etapu konkursu zakwalifikowały się: Maja Jasińska kl. III a i Nikola  Załęcka kl. III b.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwyciężczyniom życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach ortograficznych.

Poprzedni artykułPrzedświąteczne wyzwanie językowe w sochocińskiej Szkole – słów kilka o Olimpiadzie Językowej
Następny artykułWesołych Świąt