”Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie Święty i czysty jak pierwsze kochanie”. Pożegnanie klas 8

Cytat z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza był motywem przewodnim uroczystego zakończenia roku szkolnego i pożegnania klas VIII, które odbyło się 22 czerwca 2023 r.  

Po odśpiewaniu hymnu narodowego przez społeczność szkolną, dwóch konferansjerów: Natalia Chojnacka z kl. VIII a i Marek Pniewski z kl. VIII b, przywitało panią Dyrektor i panią Wicedyrektor, zaproszonych gości, Grono Pedagogiczne, pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców absolwentów.

Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Beata Grabarczyk-Tomaszewicz, a następnie pan burmistrz Jerzy Ryziński.  W wystąpieniach, gratulowano uczniom  uzyskania wysokich wyników w nauce. Życzono także sukcesów i spełniania marzeń na nowym etapie życia. Szczególne słowa uznania skierowano do rodziców i nauczycieli, dziękując im za okazane wsparcie i zaangażowanie. W podobnym tonie brzmiała wypowiedź pani Moniki Makowskiej-Chojnackiej – przewodniczącej Rady Rodziców. Zaś ksiądz proboszcz Czesław Stolarczyk odmówił wraz ze zgromadzonymi krótką modlitwę, powierzając absolwentów opiece Matki Bożej.

Następnie nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły młodszym uczniom z klas VII. Odśpiewano hymn szkoły, który od tego roku na stałe wpisze się w ceremoniał  uroczystości szkolnych.

W końcu nadszedł moment na podsumowanie wyników całorocznej pracy. Absolwenci szkoły odebrali nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce, za godne reprezentowanie szkoły, za   działalność w organizacjach uczniowskich i za osiągnięcia sportowe. Ci, najwybitniejsi, otrzymali stypendia naukowe i sportowe Oprócz uczniów, podziękowano także najbardziej aktywnym rodzicom, którzy przyczynili się do realizacji planów i zamierzeń organizacyjnych szkoły.

Szczególnym punktem uroczystości na który czekali wszyscy uczniowie było otrzymanie świadectw ukończenia szkoły, które zostały wręczone przez wychowawców i drugich wychowawców klas VIII: VIIIa-Annę Sobótkę i Katarzynę Wieczerzak; VIIIb- Lidię Więckowską i ks. Wiesława Jóźwiaka; VIIIc-Roberta Niepytalskiego i Wojciecha Tomaszewicza.

Po tym  przedstawiciel grupy- Mateusz Ossowski realizujący innowację pedagogiczną: „Ja, ty, my, nasz świat” oraz panie: Izabela Gajewską-Piaskowska i Kamila Łukasiak  opiekujące się zespołem, pożegnali Jakuba Andrusiewicza, który uczestniczył w innowacji, a teraz opuszcza już mury szkoły. Wzruszające  słowa skierowała też do niego pani Dyrektor.

Te niezapomniane chwile uświetniło również wzruszające  pożegnanie absolwentów przez  koleżanki i kolegów  z klas VII. To oni w sposób szczególny zwrócili się do ósmoklasistów opuszczających szkolne mury, obdarowując ich  upominkami.

Następnie, prowadzący skierowali gorące słowa podziękowania do pani Dyrektor i pani Wicedyrektor, przedstawicieli władz samorządowych, nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły. Za okazaną wdzięczność, za przekazaną wiedzę, za opiekę i wyrozumiałość przy dźwiękach piosenki ”Twarze” wykonywanej przez uczennicę kl. VIII a Natalię Danę, wręczono kwiaty i awatary nauczycieli.
Tradycyjnie, część artystyczna została przygotowana przez absolwentów. Narratorzy- Amelia Kowalska z kl. VIII c i Błażej Pantow z kl. VIII b regularnym trzynastozgłoskowcem wzorowanym na epopei narodowej  opowiadali różne zabawne szkolne historie, a widzowie mogli je oglądać na ekranie dzięki nakręconemu przez Natalię Chojnacką (VIII a) i Julię Pniewską (VIII a) filmowi. Dalsza część opowieści toczyła się na żywo. Przed publicznością zaprezentowały się „sochocińskie perełki”. Można było podziwiać  mistrzowską grę na flecie Edyty Herman, niezwykłą recytację Natalii Dany, zapierający dech walc w wykonaniu pary tancerzy: Julii Popiółkowskiej i Kacpra Kaliszewskiego, cudowną i wzruszającą piosenkę Marka Grechuty w jeszcze bardziej wzruszającej interpretacji Kingi Kajtaniak, której akompaniowała na gitarze Julia Andruchewicz, a na zakończenie Bartosz Litewka i Dana Hurzan przekonywali, że warto znać języki obce, recytując wiersze w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Bohdana, która przybyła w roku ubiegłym z Ukrainy, podziękowała po polsku za wszystkie dobre rzeczy, których u nas doświadczyła, wywołując tym  wzruszenie zebranych. „I ja wśród uczniów byłem, wszystko zapisałem/ A com widział i słyszał, Wam opowiedziałem…”Tak zakończył część artystyczną Narrator.

Na wielu twarzach pojawiły się łzy i smutek rozstania. Mamy nadzieję, że wspólnie przeżyte chwile w naszej szkole pozostaną w pamięci  uczniów na całe życie.

Poprzedni artykułDzień Kultur
Następny artykułOD PRZESZŁOŚCI DO TERAŹNIEJSZOŚCI – wywiad z Beatą Grabarczyk-Tomaszewicz