Bajczytanki pani Hanki

5 listopada 2019 r. do szkoły w Sochocinie przyjechała pani Hanna Niewiadomska. Pani Hania jest poetką, pisze wiersze dla dzieci. Autorka Bajczytanek mieszka obecnie w Legionowie, ale dzieciństwo swoje spędziła nieopodal, w Płońsku. W czasie rozmowy z panią Hanną, jeszcze przed spotkaniem z dziećmi, okazało się, że przed wielu laty mała 3 letnia Hanusia była w naszej szkole uczestniczką kolonii letnich. Czyż to nie wspaniałe jakie kręgi potrafi zatoczyć  historia naszego życia?

Spotkanie autorskie o nazwie „Zabawy z poezją” skierowane było do naszych najmłodszych dzieci-przedszkolaków i uczniów klas I-III. Podczas rozmowy z poetką z Mazowsza dzieciaczki  dowiedziały się, między innymi, skąd pani Hania bierze pomysły na wiersze, jak one powstają, jak są zbudowane? Dzieci pomagały dokończyć pisanie rozpoczętego wiersza wyszukując rymujące się wyrazy. Chętnie podpowiadały, o czym  jeszcze nasz gość mógłby napisać. Z uwagą słuchały jakie korzyści wynikają z sięgania po książkę. Dzieci były bardzo aktywne i zostały pochwalone przez prowadzącą, a w nagrodę otrzymały zakładkę do książki z wierszykiem o zebrze i adresem strony internetowej naszej przemiłej poetki, na której można przeczytać wiersze, wysłuchać piosenki autorstwa pani Hanny. Wielu najmłodszych czytelników zapragnęło mieć książkę pani Hanki na własność i ustawiło się w długiej kolejce po dedykację i autograf.

Dzień 5 listopada jest Świętem postaci z bajek. Dzieci przyszły dziś do szkoły pięknie poprzebierane. W trakcie spotkania pani bibliotekarka ogłosiła konkurs plastyczny dla klas I–II pod hasłem „Mój bohater z bajki”. Kiedy uczniowie wraz z wychowawczyniami wrócili do sal lekcyjnych czekała ich jeszcze jedna niespodzianka. Jury konkursowe w składzie: Pani Dyrektor Beata Grabarczyk-Tomaszewicz, pani Hanna Niewiadomska, pani Dorota Goździewska, pani Elżbieta Kupniewska-Makówka w każdej klasie typowało ucznia w najciekawszym stroju. Zwycięzca otrzymał w nagrodę książkę. Wszystkie dzieci, które dziś „stały się” postaciami z bajek dostały słodki upominek. Ten dzień był radosny, twórczy i kolorowy dla naszych dzieci, dzisiejszego gościa i nauczycieli zaangażowanych w zorganizowanie tego przedsięwzięcia. Wierzymy, że spotkania autorskie, konkursy, reklama nowości czytelniczych i inne biblioteczne inicjatywy poszerzą krąg miłośników książek.

Następny artykułWarsztaty plastyczno-taneczne