Potyczki historyczne „Znasz-li ten kraj?” 2024

9 maja 2024 w sali nr 26 odbyła się 18. edycja potyczek historycznych „Znasz-li ten kraj?”. W konkursie brały udział trzyosobowe zespoły z klas VI-VIII. Cele konkursu to: popularyzacja wiedzy historycznej wśród uczniów, budzenie potrzeby samodzielnego poznawania przeszłości, ale także zainteresowanie dzisiejszymi i przyszłymi losami Polski w strukturach UE, kształtowanie i pogłębianie postaw patriotycznych oraz budzenie postawy szacunku dla dziedzictwa Europy, Polski i własnego regionu.

Konkurs składał się z kilku etapów. W pierwszej części wszyscy wykonali test online z wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja (udzielili 80% poprawnych odpowiedzi), następnie uczniowie przeszli do zadań praktycznych. Członkowie zespoły musieli się zmierzyć z kilkoma mapami, które musieli rozpoznać i ustalić z jakiego okresu w dziejach Polski pochodzą. Następnie uzupełniali oś czasu brakującymi wydarzeniami lub datami. Ostanie zadanie dotyczyło podania po 3 argumenty za i przeciw obecności Polski w UE.

Uczestnicy potyczek historycznych wykazali się bogatą wiedzą. Pierwsze miejsce zajęły reprezentantki klasy VIb (Maja Jasińska, Emilia Kosińska, Lena Łukasiak), drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy VIa (Jan Pniewski, Julian Świeżawski, Nikola Załęcka), zaś trzecia lokata przypadła zespołowi z klasy VIIa (Oliwier Korytowski, Paulina Sokołowska, Oliwier Wojkowski). Reprezentanci klasy VIIb oraz VIIIa otrzymali wyróżnienia od jury w składzie: pani dyrektor Beata Grabarczyk-Tomaszewicz, pani Anna Buras nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, pani Sylwia Nowicka nauczycielka historii. Uczniowie uzyskali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, ponadto za udział w konkursie otrzymali oceny z pracy dodatkowej w historii lub WOS-u oraz punkty z zachowania.

Poprzedni artykuł„GALA PRAWIE OSKAROWA”
Następny artykułEdukacja z wojskiem