Z WIZYTĄ NA OLIMPIE 2016

04.05.2016

Podstawa programowa z języka polskiego dla II etapu edukacyjnego zakłada zapoznanie uczniów  z  tekstami reprezentatywnymi dla źródeł kultury europejskiej, do których niewątpliwie należy zaliczyć mity. Są  one z pewnością interesującą literaturą dla uczniów klasy V. Dzięki mitom uczniowie rozbudzają swoje zainteresowania kulturą śródziemnomorską, poznają starożytny świat greckich bogów i bohaterów, a także rozwijają swoją wyobraźnię. Historie o powstaniu świata, narodzinach bogów, puszce Pandory, nici Ariadny, Dedalu i Ikarze, Syzyfie, Prometeuszu czy Heraklesie powinien znać każdy Europejczyk. Organizowanie konkursu mitologicznego jest doskonałą formą powtórki omówionych wcześniej tekstów. Ponadto zmusza uczniów do samokształcenia: skorzystania z księgozbioru bibliotecznego, sięgnięcia do zasobów Internetu.

Jak co roku w Szkole Podstawowej w Sochocinie odbył się konkurs mitologiczny dla piątoklasistów pt. "Z wizytą na Olimpie".

więcej...

REGULAMIN KONKURSU WIEDZY HISTORYCZNEJ

27.04.2016

Regulamin konkursu wiedzy historycznej:

Dwoje z dwunastu - „Znasz - li ten kraj?”

1. Organizator

Organizatorem szkolnych potyczek historycznych są nauczyciele  Zespołu Humanistycznego Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Sochocinie przy współpracy z wychowawcami klas IV-VI Szkoły Podstawowej oraz I-III Gimnazjum oraz Klubem Europejskim.

2. Cel konkursu

  • Poznawanie literatury i kultury własnego kraju  poprzez śpiew, grę aktorską, inscenizację.
  • Motywowanie uczniów do poszerzania wiedzy na temat przeszłości i teraźniejszości Polski.
  • Promowanie wiedzy na temat krajów UE.
  • Rozwijanie talentów i uzdolnień uczniów.
  • Promowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za proces samodzielnego uczenia się i rozwijania wiedzy historycznej.
  • Podniesienie samooceny uczniów.

3. Termin

  • 12 maja 2016 r., godzina 10.00
więcej...

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ - AKCJA „ŻONKILE 2016”

26.04.2016

„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie.”

George Santayana

W tym roku nasza szkoła wzięła udział w 4 edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile 2016” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, rozdawane były wśród nauczycieli, uczniów i rodziców papierowe żonkile symbolizujące SOLIDARNOŚĆ z narodem żydowskim, SZACUNEK i NADZIEJĘ. Celem akcji było przywrócenie pamięci o powstaniu getcie warszawskim i ludności żydowskiej, która była częścią naszej historii. W związku z tą akcją została przygotowana wystawa zatytułowana: „Ludzie ludziom zgotowali ten los.” Główna tablica zawierała ogólne informacje o getcie warszawskim i obozie Auschwitz. Ta wystawa miała na celu zachęcić uczniów do refleksji nad ciemną stroną natury ludzkiej, nad negatywnymi skutkami działania człowieka tj. wojnami i ludobójstwem.

więcej...

CERTYFIKAT "SZKOŁA DEMOKRACJI" JUŻ U NAS

21.04.2016

W dniach 14 i 15 kwietnia opiekun SU pani Ania Buras, przewodnicząca SU Aleksandra Mączyńska i członkini projektu Wiktoria Banasiak uczestniczyły w podsumowującej konferencji projektu "Szkoła Demokracji ". Do projektu przystąpiło 300 szkół z całej Polski. Działania z zakresu 7 obszarów do uzyskania certyfikatu realizowało na platformie internetowej CEO 150 szkół, a 20 z trenerami CEO. Certyfikat zdobyło 87 szkół, w tym NASZE GIMNAZJUM. Przez dwa dni konferencji pracowaliśmy nad obszarami szkoły demokracji, by utrwalić zasady demokratycznych działań. Z DEMOKRACJĄ JEST JAK Z WOLNOŚCIĄ - ZDOBYTĄ TRZEBA WZMACNIAĆ, BY JEJ NIE UTRACIĆ! Szkoła to miejsce, w którym uczniowie mogą doświadczyć aktywności obywatelskiej, wpływając na funkcjonowanie szkoły.

więcej...

PIERWSZY POWAŻNY EGZAMIN JUŻ ZA NAMI!

21.04.2016

W dniu 5 kwietnia 2016 r. uczniowie klas szóstych przystąpili do pierwszego poważnego sprawdzianu w swoim życiu. Poważną i napiętą atmosferę wyczuwało się już przy drzwiach wejściowych. W strojach galowych przyszliśmy już na godzinę 8:00 rano. Zanim zajęliśmy właściwe miejsca w hali sportowej, każdy z nas losował  dla siebie numerek ławki. Niestety nie mogliśmy liczyć na towarzystwo kolegi, gdyż siedzieliśmy pojedynczo. Wysłuchaliśmy rad i wskazówek  udzielonych przez p. dyrektor B. Grabarczyk – Tomaszewicz oraz pomodliliśmy się z  ks. Tomaszem Baranowskim. Wszyscy życzyli nam powodzenia, byli uśmiechnięci i mili, dzięki czemu mogliśmy się poczuć pewniej i spokojniej. Po otworzeniu koperty ze sprawdzianami i odpowiednim zakodowaniu swoich kart przystąpiliśmy do pracy. Podczas pisania panowała całkowita cisza.

więcej...